İletişim

Gerçekten Garip Kökenli İngilizce Kelimeler #3

Yayınlanma Tarihi: 31.07.2019

İngilizce’deki garip kökenli kelimeleri incelemeye devam ediyoruz!

Gerçekten Garip Kökenli İngilizce Kelimeler #3.

Shambles

“Karmakarışık” anlamına gelen Shambles kelimesinin kökeni gerçek bir karışıklıktır. Bu ironik, çünkü karmakarışık anlamıyla “gerçek bir karışıklık” anlamına geliyor. İngilizce konuşanların, “hayatlarının karmakarışık olduğundan” şikâyet etmeleri gerçekten boşuna değil.

Terimin, küçük bir tabure (sandalye gibi) anlamına gelen Latince “scamillus” teriminden geldiği söylenir. Ancak aynı zamanda 'scamillus' terimi kullanıldığında, bugün sahip olduğumuz formda “karmakarışık” kelimesi de bir tabureye başvurmak için kullanılıyordu. İki terimin neden kullanıldığını gerçekten bilmiyoruz, ancak bir noktada bir 'scamillus'un anlamı onu diğerinden ayırmak için daha belirgin hale geldi. Kelime sadece bir şeyin satıldığı bir tabureye atıfta bulunuyordu.

Birkaç yıl sonra, bir 'scamillus'un anlamı, etin satıldığı bir tabure (veya ahır) anlamına gelmek üzere daha da rafine edildi. açık söylemek gerekirse bu bir et pazarı anlamına geliyordu. Sonra, mezbaha anlamını karşılamaya başladı. Ve sonunda, “Shambles” kelimesini , bir mezbaha gibi hayatımızın nasıl kanlı bir karmaşa olduğu hakkında esprili püf noktaları oluşturmak için kullanmaya başladık .

 

Tattoo

“Tattoo” kelimesi adını “ cilde yapılan işaret” anlamına gelen Polinezya kelimesi “ tatau ” dan almaktadır . Bu formdaki terim Samoaca 'tattow' kelimesinden gelir ki bu da 'vurmak' anlamına gelmektedir.

Kelimenin İngilizce’de ilk bilinen kullanımı, 1786'da Kaptan James Cook'un Polinezya'daki yolculuğu sırasında tanıştığı insanlar arasında dövme yapma geleneğini tarif ettiği dergisi Endeavour'da ortaya çıktı . Dövme uygulaması bu zamandan önce İngiltere'de vardı. Ancak Polinezya'dan bu kelimeyi almadan önce buna bir 'resim' biçimi deniyordu. 1691 yılında Endonezya’dan Londra’ya getirilen dövmeli bir adam, ingiliz halkı tarafından “Painted Prince” yani “Boyalı Prens” olarak adlandırılmıştı.

Ketchup

Patates kızartmasını herkes sever! Peki, kızarmış patates üzerine dökülen enteresan domatesli sosu bilmeyen var mı? Muhtemelen yok. Ve hemen herkes ketçabın tadını biliyor. Ancak ketçap teriminin nereden geldiği ile ilgili birçok teori bulunuyor. Rivayet edilen ilk hikayeye göre Çin’de insanlar turşu, balık ve baharat karışımına atıfta bulunmak için “kôe-chiap” (鮭 汁) terimini kullanıyordu. Elbette bunun doğruluğu kesin değil. Ancak ketçap teriminin İngilizce’ye 17 yüzyıl civarında girdiği düşünülüyor. Ketçap kelimesinin yer aldığı ilk yazılı belge 1690 yılına ait. 

GNR Eğitim

Ücretsiz Demo Dersi İçin Sizi Bekliyoruz

GNR’de bahanelere yer yok! İstediğiniz yer, istediğiniz gün ve istediğiniz saatte yüz yüze veya Skype ile eğitim planlamanız yapılır. Bu sayede iş yoğunluğunu eğitiminize engel olmaz.