Emojiler İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olabilir Mi?

Emojiler, kısa mesaj, tweet veya Instagram hashtagleriyle harika ancak bundan daha fazlası olabilir mi? Asıl merak ettiğimiz bu minik görsel ifadeler, İngilizce gibi yeni bir dil öğrenmemize yardımcı olabilir mi? Dünyayı ele geçiren emojilere şimdi biraz daha yakından bakma zamanı!

Emojiler İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olabilir Mi?.

Emojilerin görülmemiş yükselişi

Emojiler ilk kez 1990’ların sonunda telekomünikasyon devi NTT Docomo'nun Cep Bell çağrı cihazlarında bir kalp simgesi olarak Japonya’da ortaya çıktı. Cihaz satışları fırladı ve şirketin çalışanlarından biri olan Shigetaka Kurita projeyi daha da ileri götürmeye karar verdi. Onun iddialı düşüncesi, tüm insani duyguları kapsayan bir dizi küçük karakter yaratmaktı.

Emojilerin dünya çapında tanınması ise  iPhone, Android ve bir dizi başka işletim sistemine dahil edildiklerinde gerçekleşti. O zamandan beri emojilerin kullanımı giderek arttı ve şimdi her yerdeler: telefonlarımızda, sosyal medyada, sözlüklerde ve müzelerde bile! İlk orijinal emoji seti, New York Modern Sanat Müzesi'nde sergileniyor ve 2015'te Oxford Sözlükleri , “yılın sözü” gözyaşlarıyla kahkaha atan emoji olarak seçti.

Emojiyi evrensel mi?

Elbette, bir emojinin anlamı daha çok içeriğe bağlı ve kişiden kişiye değişmekte. Ancak ülkeler arasında da farklılıklar var gibi görünmekte. Örneğin, SwiftKey tarafından İngilizce konuşanlar arasında yapılan araştırmaya göre, Avustralyalıların abur cubur ve tatille ilgili emojileri herkesten daha sık kullanıyor. Kanadalılar para ve sporla ilgili imgelerle ilgili, Amerikalılar ise rastgele kafatasları, doğum günü pastaları, ateş, et vb. karışımlarıyla en geniş yelpazedeki farklı emojileri kullanıyorlar.

Emojiler İngilizce öğrenmenize nasıl yardımcı olabilir?

Emojiler kelime dağarcığını genişletmek için harikalar. Neden mi? Şöyle açıklayalım. Hafızamızdaki kavramlar kümeler halinde düzenlenmiştir.  Bir şeyi hemen görmek veya duymak, ilgili bir dizi görüntünün derhal akla gelmesini sağlar. Bir kategori düşünün, örneğin duygular. Ardından, ezberlemek istediğiniz kelimelerin bir listesini yapın ve her bir kelimeye karşılık gelen bir emoji bulun. Bir dahaki sefere listenizdeki emojiyi gördüğünüzde ilgili İngilizce kelime hafızanızı tetiklemek için yararlı bir ipucu görevi görecektir.

Online olarak uluslararası arkadaşlarınızla sohbet ederken emojileri de kullanabilirsiniz. Bu da İngilizce pratik yapmak için harika bir yoldur. Henüz o kadar akıcı değilseniz ve kelimeleri anında bulmakta zorlanıyorsanız veya İngilizce'de bir şeyin nasıl adlandırıldığını bilmiyorsanız, emojiler mesajınızı tamamlamanıza yardımcı olmak için kullanışlı olabilir. İngilizcenizi geliştirdikçe, kelimeler aklınıza daha kolay gelecek ve emojilere güvenmenize gerek kalmayacak. Elbette, eğer İngilizce konuşamıyorsanız, sadece emojiyi kullanarak iletişim kurmayı da deneyebilirsiniz.  

GNR Eğitim

QUIZ: Öğrenme Tipiniz Nedir?

Sizin için en iyi öğrenme stratejileri nedir?

Daha hızlı öğrenmek için neler yapabilirsiniz?

Quizi yaparak öğrenme tipinizi keşfedin...

Öğrenme Tipiniz Nedir
Quizini Yap
WhatsApp Hattı