İletişim

11 İpucu ile Sınavlara Bomba Gibi Girin!

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2019

Sınav dönemleri birçok kişi için oldukça korkutucudur. Zor bir sınav için kısayollar veya ipuçları olmadığını bilmek önemli olsa da çalışma sürecinizi öğrenme ve yardım etme yeteneğinizi destekleyecek bilgileri hatırlamak için beyninizi eğitebilirsiniz.

İşte size sınava bomba gibi girmenizi sağlayacak en iyi ipuçlarımız ve püf noktalarımız!

11 İpucu ile Sınavlara Bomba Gibi Girin!.

ÇALIŞMADAN ÖNCE 

Önemli tarihleri ​​not edin

Kulağa saçma gelebilir, ancak yapmanız gereken şeylerden biri önemli tarihleri ​​not almaktır. Ödevlerinizi ne zaman yapıp yapmadığınızı, sınavlarınızın hangi tarih ve yerdi olduğunu ve başka önemli bilgileri kaydetmeyi unutmayın. Bu bilgileri kaydetmek ders çalışma zamanınızı daha efektif organize etmenize olanak tanır.

Eğitim materyallerinizi bir yerde saklayın

Zaman çizelgenizi tamamladıktan sonra, dikkatiniz dağılmadan çalışabileceğiniz bir alan oluşturmanız önemlidir. Dikkat dağıtıcı her şeyi kaldırın. Tüm notlarınızı, ders kitaplarınızı, ödevlerinizi ve pratik çalışmalarınızı toplayın ve tek bir yerde saklayın.

Sınava hazırlık takvimi yapın

Öğrencilerin ders çalışmasında yaptıkları en büyük hatalardan biri, sınav hazırlıklarını önceden planlamamaları ve kısa sürede çok fazla şey öğrenmeye çalışmalarıdır.

Bundan kaçınmanın en iyi yolu bir takvim oluşturmaktır. İlk önce, öğrenmeniz gereken tüm konu ve konuların bir listesini yapın. Daha sonra onları kaç günde öğrenmek zorunda kalacağınızı hesaplayın ve zamanınızı en çok dikkat gerektiren konulara bölün. Bu işlem daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunuz alanları vurgulamanıza yardımcı olacaktır.

EĞİTİM SIRASINDA

Not alma

Sıfırdan bir şey öğreniyor olabilirsiniz veya daha önce okuduğunuz şeyi tekrar gözden geçirip öğrenip öğrenmediğinizi anlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Unutmayın ki bunun en harika yolu not almaktır.

Not almanın doğru bir yolu yoktur, ancak genel kural bilgiyi özetlemektir.  Tüm cümleleri kopyalamayın, özlü olun ve gerçekle alakalı olanı yazın. Bir başka kullanışlı ipucu da notlarınızı başlıklara ve bölümlere ayırmak ve cümleleri kurşun kalemle işaretlemektir.  

Renk kodlaması

Notlarınızı yazdıktan sonra, revizyonunuzu farklılaştırmanın popüler bir yolu renk kodudur. Notlarınızı konuya, modüle veya tarihe göre renklendirmeyi seçebilirsiniz.  Birçok kişi renklerin konuya bilinçaltı bir bağlantı sağladığını ve bir sınavda hafızasını değiştirmeye yardımcı olduğunu ifade etmektedir.

Flash kartlar

Not alma işleminin aksine, Flashcards, öğrendiğiniz materyali anlamaya ve absorbe etmeye başladığınızda kullanılması gereken bir revizyon tarzıdır. Flashcard'ların ardındaki temel fikir, ön tarafa anahtar bir sözcük ve arkaya kısa, açıklayıcı cümleler yazmaktır. Bu şekilde beyninize ön kısımda bir ipucu verir ve beyninizi arkadaki bilgiyi hatırlamaya zorlarsınız. Anahtar terimleri, tanımları ve kelimeleri hatırlamak için kullanılan Flashcards, etkili bir ezberleme yöntemidir.

Zihin Haritaları (veya Beyin Fırtınası Şeması) 

Akıl haritası, sayfanın ortasında yer alan ana konuyu temsil eden bir şemadır. Şubeler merkezden çekilir, ana fikir ve faktörler merkezi konsepte bağlanır ve diğer ilgili fikirler oradan ayrılır. Bu tür revizyon, öğrenciler arasında çok popülerdir, çünkü notlarınızı kağıt üzerinde düzenlemenin yaratıcı bir yoludur ve birçok öğrencinin notlarını görsel olarak ezberlemesine yardımcı olur.

 

MOTİVE OLMAK

Bolca su için

Basit bir fikir gibi görünebilir, ancak çalışırken  su içmek motivasyonunuzu sürdürmede son derece önemlidir. Su sizi nemli tutar, stresi azaltır ve konsantrasyonunuzu arttırır.

Egzersiz yapın

Bunu düşünmeyebilirsiniz, ancak egzersiz, zorlu sınav dönemlerinde aklınızı temizlemenin harika bir yoludur. Egzersiz sadece stresi azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, beyninize oksijen akışını artırır, bu da konsantrasyonunuzu, verimliliğinizi ve hafızanızı geliştirir. Bu da sonuçta genel performansınızı ve zihniyetinizi etkiler.

GNR Eğitim

Ücretsiz Demo Dersi İçin Sizi Bekliyoruz

GNR’de bahanelere yer yok! İstediğiniz yer, istediğiniz gün ve istediğiniz saatte yüz yüze veya Skype ile eğitim planlamanız yapılır. Bu sayede iş yoğunluğunu eğitiminize engel olmaz.